بیمه مسئولیت مدنی

انواع بیمه مسئولیت مدنی


Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/fannoosi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4379

بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در قبال کارکنان

طبق قانون کار، کارفرما مسئول حوادث بوجود آمده برای کارکنان در اثر رعایت نکرده شرایط ایمن و بهداشت در محیط کار است و باید خسارات جانی بوجود آمده برای کارکنانش را جبران نماید. این بیمه متعهد است در صورت مسئول شناخته شدن کارفرما هزینه خسارات جانی و بدنی مانند فوت، نقص عضو و یا جراحات را متقبل شود.

بیمه مسئولیت مدنی

در ادامه انواع بیمه مسئولیت مدنی کارفرما را در قبال کارکنان بررسی می‌کنیم.
• بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در قبال کارکنان مخصوص فعالیت‌های خدماتی، صنعتی، تولیدی بازرگانی
به فعالیت‌هایی خدماتی، صنعتی، تولیدی و بازرگانی می‌گوییم که هیچگونه فعالیت عمرانی و یا ساختن بنا را شامل نشود. مانند کارگاه‌ها، کارخانه‌ها، شرکت‌ها سازمان‌ها و… شرکت بیمه براساس سطح ریسک در هر کدام از این مشاغل، نرخی برای بیمه در نظر می‌گیرد.
• بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در قبال کارکنان ساختمانی
این بیمه مسئول جبران خسارت کلیه حوادثی است که برای کارکنان پروژه در حین کار و در محدوده کار بوجود آمده‌است. هزینه بیمه به عواملی مانند متراژ محدوده کار، تعداد کارکنان، کلوزهای انتخابی و تعهدات بیمه گر متفاوت است.
• بیمه مسئولیت مدنی پیمانکاران فرعی
در این بیمه پیمانکار پروژه می‌تواند انواع ریسک‌های کاری را تحت پوشش قرار دهد. پیمانکار می‌تواند از طریق بیمه اصلی کارفرما تحت پوشش قرار بگیرد ولی بیمه پیمانکار فرعی برای همه پیمانکاران بازم است.
• بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در قبال کارکنان ویژه فعالیت های عمرانی
از آنجایی که پروژه‌های عمرانی برخلاف پروژه‌های ساختمانی که توسط عموم مردم انجام می‌گیرد، توسط ارگان و یا شرکت صورت می‌گیرد لذا در بر دارنده‌ی ریسک‌های متفاوتی است. که مانند بیمه ساختمانی باید برای عقد قراررداد نوع، تعداد کارکنان و محل پروژه ذکر شود و براساس آن بیمه گر ریسک‌ها را برای بیمه نامه ارزیابی کند.

بیمه مسئولیت حرفه‌ای

در این بیمه مسئولین جبران خسارت کسانی که از این حرفه دچار آسیب شده‌اند، برعهده صاحب حرفه‌است. در اینجا به بررسی زیر مجموعه‌های این نوع بیمه می‌پردازیم.
• بیمه مسئولیت پزشکان و بیمه مسئولیت پیراپزشکان
ضروری است پزشکان و پیراپزشکان از این بیمه برای جبران خسارت به شخص ثالث بدلیل قصور در تشخیص، آزمایش و یا درمان استفاده کند. هزینه بیمه بسته به تخصص و موارد درخواستی بیمه گذار متفاوت است.
• بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسین ناظر طراح و محاسبه
در این نوع بیمه کارکنانی که زیر نظر مهندس ناظر طراح و محاسبه فعالیت می‌کنند، تحت پوشش قرار می‌گیرند. در واقع این بیمه مسئولیت‌های مهندس ناظر را پوشش می‌دهد. برای ارزیابی حق بیمه، رتبه مهندس ناظر نیز مورد توجه قرار می‌گیرد زیرا ارتباط مستقیم با متراژی دارد که می‌تواند تحت نظارتش باشد. مهندس ناظر هم می‌تواند مجموع متراژتحت نظارت خود را بیمه کند و یا اینکه آنها را بطور جداگانه تحت پوشش قرار دهد.
• بیمه مسئولیت حرفه ای مدیران بیمارستان،کلینیک، داروخانه و آزمایشگاه
در این بیمه قصور مسئول فنی که بصورت قانونی تعیین می‌گردد، پوشش داده می‌شود. در این بیمه نامه تنها نقص عضو، فوت که به موجب قصور فنی بوجود آمده جبران می‌شود و هزینه پزشکی جبران نمی‌شود. مقدار ریسک براساس عوامل مختلفی است. بعنوان مثال در بیمارستان، تعداد تخت در ارزیابی ریسک در نظر گرفته می‌شود و در مورد کلینیک تعداد شیفت‌های کاری.
• بیمه مسئولیت حرفه‌ای وکلای دادگاه
در این بیمه مسئولیت جبران خسارات مالی موکل در اثر اشتباه و یا قصور وکیل پوشش داده می‌شود. در واقع در این بیمه، وکیل شخص بیمه گذار است.

مسئولیت مدنی عمومی

این بیمه مسئولیت جبران خسارت به شخص ثالث را در اثر فعالیت‌های بیمه گذار، بر عهده می‌گیرد.
• بیمه مسئولیت مدنی ناشی از اجرای عملیات ساختمانی(ثالث ساختمانی)
کلیه خساراتی که به شخص ثالث که شامل تمامی افرادی است که با بیمه گذار و یا صاحب کار هیچگونه همکاری کاری ندارند مانند عابرین و یا همسایگان می‌شود.
• بیمه مسئولیت مدنی ناشی از آتش سوزی
در بیمه معمولی آتش سوزی، شرکت بیمه خسارات ناشی از آتش سوزی به همسایگان و یا ساختمان‌های اطراف را بر عهده نمیگیرد. این موارد در حوزه بیمه مسئولیت مدنی آتش سوزی است.
• بیمه مسئولیت مدنی شهر بازی
این بیمه مسئولیت مدیران شهر بازی را در مقابل استفاده کنندگان و یا اشخاص ثالث پوشش می‌دهد.
• بیمه مسئولیت مدنی نصب و نگهداری آسانسور
اگر در طی استفاده از آسانسور خسارات جانی و یا مالی به افراد وارد شود، بیمه گذار می‌تواند با داشتن این بیمه جبران خسارات را در صورتی که مسئول شناخته شود، بر عهده شرکت بیمه قرار دهد.
• بیمه مسئولیت مدنی جامع شهرداری‌ها و دهیاری‌ها
اگر افرادی در سطح شهر و یا روستا در اثر عواملی که مرتبط با فعالیت‌های دهیاری و یا شهرداری است، آسیب ببیند، بیمه گذار با تحت پوشش بودن به این بیمه می‌تواند جبران خسارت را بر عهده بیمه قرار دهد.

بیمه مسئولین مدنی فنی مدیران

این بیمه نیز یکی دیگر از انواع بیمه مسئولین مدنی است که در ادامه به بررسی زیر مجموعه‌های آن می‌پردازیم.
• بیمه مسئولیت مدنی فنی مدیران مهد کودک
این بیمه مسئولیت مدیران مهدکودک را در قبال کودکان عضو مهد کودک در داخل و یا خارج از مهد کودک را تحت پوشش قرار می‌دهد. هزینه بیمه نامه برای کودکان زیر یکسال 20 درصد و برای کودکان استثنایی 40 درصد اضافه در نظر گرفته می‌شود.
• بیمه مسئولیت مدنی فنی مدیران مجموعه‌های ورزشی
این بیمه مسئولیت مدیران ورزشگاه و یا مجموعه‌های ورزشی را در قبال کسانی در هنگام حضور در ورزشگاه دچار آسیب شدند، پوشش می‌دهد.
• بیمه مسئولیت مدنی فنی مدیران مراکز اقامتی
اگر مسافرین طی حضور در مراکز اقامتی دچار خسارت شوند، این بیمه خسارات را جبران می‌کند. کلیه مکان‌های وابسته به مراکز اقامتی مانند استخر هتل نیز می‌تواند شامل این بیمه باشد.
• بیمه مسئولیت مدنی فنی مدیران تورهای مسافرتی و زیارتی
مدیران تورهای گردشی و یا زیارتی می‌توانند حوادث احتمالی که ممکن است برای مسفران در حین سفر اتفاق بیفتد را بیمه کنند.
• بیمه مسئولیت مدنی فنی هیئت مدیره ساختمان
مخاطراتی مانند سقوط اجسام، پارکینگ، آسیب به ساختمان‌ها مجاور در اثر فعالیت در ساختمان، آتش سوزی مشاعات ساختمان و یا ریزش چاه که در حیطه مسئولیت هیئت مدیره ساختمان است، می‌تواند تحت پوشش قرار گیرد.
• بیمه مسئولیت مدنی فنی پارکینگ‌های عمومی
طبق این بیمه اگر در اثر کم کاری و قصور بیمه گذار به شخص و یا اتومبیل حاضر در محدوده پارکینگ خسارتی وارد شد، جبران خسارات آن بر عهده بیمه گر است.
• بیمه مسئولیت مدنی فنی نصب و نگهداری تابلوهای تبلیغاتی
اگر در حادث‌ای بیمه گذار و صاحب تابلو تبلیغاتی مسئول شناخته شود و تحت پوشش این بیمه باشد، شرکت بیمه خسارت وارده را جبران می‌کند.
• بیمه مسئولیت مدنی فنی دارندگان ماشیت آلات راه سازی، ساختمانی و کشاورزی
این بیمه مسئولیت آسیب به اشخاص ثالث را در حوادثی که این ماشین آلات که تحت مالکیت بیمه گذار هستند را به عهده می‌کند.

بیمه مسئولیت تولیدکنندگان کالا

این بیمه شامل خساراتی است که استفاده کنندگان کالا در هنگام استفاده از کالا با آن مواجه شده‎اند. این بیمه دارای دو بخش است:
• بیمه مسئولیت تضمین کیفیت محصول
• بیمه مسئولیت تبعی ناشی از محصول

بیمه مسئولیت مدنی طرح‌های خاص

مواردی که در این نوع بیمه وجود دارند، شامل موارد زیر است:
• بیمه‌های اعتباری
در مواردی که بنگاه‌های اقتصادی و مؤسسات اعتباری تسهیلاتی در اختیار مشتریان خود در قبال دریافت کالا یا خدمت قرا می‌دهند، ریسک عدم پرداخت این مطالبات از طرف مشتریان وجود دارد و در واقع اعتبار مشتری پایان می‌یابد. در اینجا این بیمه می‌تواند کمک شایانی به بیمه گذار کند.
• بیمه اسب
در این بیمه تلفات و خسارات جانی اسب در محدوده کشور و طبق تعهدات مندرج در بیمه نامه پوشش داده می‌شود.

بیمه مسئولیت قراردادی

این بیمه بر طبق قراردادی که بین طرفین انجام می‌گیرد، منعقد می‌شود و قانون خاصی ندارد.
• بیمه مسئولیت مدنی متصدیان حمل و نقل داخلی
این بیمه مسئولیت متصدیان و رانندگان را در مقابل آسیب احتمالی به وسایل نقلیه و یا بار را پوشش می‌دهد.
• بیمه مسئولیت مدنی متصدیان شرکت‌های بین المللی کالا از طریق جاده CMR
در این بیمه و طبق قرارداد CMR مسئولیت بیمه گذار در قبال کالا و بار در مسیر جاده پوشش داده می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
Scroll to Top