انواع ریسک‌ها در بیمه حوادث


۱. فوت شخص بیمه شده
چنانچه شخص بیمه شده در اثر وقوع یکی از حوادث مشمول بیمه فوت کند بیمه‌گر موظف به پرداخت سرمایه بیمه مقطوع پیش‌بینی شده در بیمه‌نامه خواهد بود.


۲. نقص عضو و از کار‌افتادگی دائم کلی (در این حالت صد در صد سرمایه بیمه پرداخت می‌گردد)
در صورتی که فرد بیمه شده در پی وقوع حادثه‌ای دچار قطع عضو گردد و یا توانایی انجام وظایف طبیعی خود را نداشته باشد، نقص عضو یا از کارافتادگی دائم محسوب می‌شود. اما پزشک کارشناس بایستی نظر خود را اظهار دارد و درجه نقص عضو و از کار افتادگی دائم را تعیین نماید. از کارافتادگی دائم شامل موارد مندرج در شرایط عمومی بیمه‌نامه حوادث می‌باشد.


۳. از کارافتادگی دائم جزئی
موارد مربوط به از کارافتادگی دائم جزئی در آیین‌نامه شماره ۲۳ آورده شده است. (درصدی از سرمایه)


۴. از کارافتادگی موقت
چنانچه بیمه شده مصدوم برای مدتی توانایی انجام کار و فعالیت حرفه‌ای خود را نداشته باشد و از کسب درآمد و امرار معاش محروم گردد بیمه‌گر بر اساس گزارش و تأیید پزشک کارشناس یا اظهار نظر مقامات پزشکی قانونی مبلغ غرامت را به صورت روزانه یا هفتگی مطابق آنچه در بیمه‌نامه مقرر شده است تا مدت معین و مورد توافق به مصدوم خواهد پرداخت. این مبلغ همانند سرمایه بیمه فوت و نقص عضو، به طور مقطوع برای مدت معین در قرارداد بیمه معین می‌گردد اما به هر حال از آنجایی که ریسک تبعی و تأمین اضافی است بیمه شدن آن مشروط به پذیرفتن بیمه فوت و نقص عضو یا یکی از آن‌هاست و مقدار آن نیز متناسب با مجموع سرمایه بیمه فوت و نقص عضو تعیین می‌‌گردد.


۵. جبران هزینه‌های پزشکی
معمولاً بیمه‌گر این نوع ریسک تبعی را در کنار بیمه‌نامه حوادث تا میزان معینی مورد تعهد قرار می‌دهد. این تأمین و تعهد شامل جبران هزینه‌های پزشکی و جراحی و دارویی و بستری شدن در بیمارستان تا مبلغ بیمه شده از جانب بیمه‎گر می‌باشد. به عنوان مثال چنانچه مبلغ مورد تعهد بیمه‌گر فرضاً پانصد هزار ریال باشد و هزینه‌های درمانی ناشی از آسیب بدنی مصدوم سی صد هزار ریال باشد،‌ بیمه‌گر مبلغ سی صد هزار ریال را خواهد پرداخت.

خطرات بیمه شده
خطرات مورد بیمه که توسط بیمه‌گر با رعایت استثنائات و محدودیت‌های درج شده در بیمه‌نامه تأمین می‌گردد، شامل محقق شدن خطر(حادثه) موضوع ماده ۸ این بیمه نامه می‌باشد.
• غرق شدن، مسمومیت، تأثیر گاز، بخار یا مواد خورنده همچون اسید
• مبتلا شدن به هاری، کزاز و سیاه زخم
• دفاع مشروع بیمه شده
• مبادرت به نجات اشخاص و اموال از خطر

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
Scroll to Top