تلفن تماس: 02191003047

تداوم رشد نسبت خسارت درمان در صنعت بیمه/ نسبت خسارت بازار بیمه افزایش یافت

عملکرد ده ماهه 1400 صنعت بیمه منتشر شد

نسبت خسارت بازار با ۲.۹ واحد افزایش (در مقایسه با ۱۰ ماهه نخست سال گذشته) به حدود۵۲.۲ درصد رسیده است./ عملکرد ده ماهه سال جاری صنعت بیمه حاکی از آن است تغییرات حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب با ۳۷.۷ و ۴۵.۷درصد رشد مواجه بوده است. همچنین رشته ‌درمان با ۱۰۶.۴درصد نسبت خسارتی بالاتر از بازار بیمه داشته است.

به گزارش خبرگزاری بیمه، در ۱۰ ماهه اول سال جاری، مبلغ حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی براساس این گزارش به ترتیب در حدود۹۰.۵ و ۴۷.۲هزار میلیارد تومان اعلام شده است.
براساس این گزارش، تغییرات حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب با ۳۷.۷ و ۴۵.۷درصد رشد مواجه بوده است.
همچنین رشد حق بیمه تولیدی اکثر رشته های بیمه با ۶۸.۶ درصد از حق بیمه، به جز رشته های: بدنه اتومبیل، درمان، هواپیما، مهندسی، پول، اعتبار، نفت و انرژی و سایر انواع (در مجموع با۳۱.۴درصد سهم از حق بیمه) که رشد حق بیمه آنها پایین تر از بازار بیمه است(البته بیمه های پول و نفت و انرژی، رشد منفی داشته و به ترتیب از ۸.۲ و ۱.۴ درصد کاهش در حق بیمه برخوردار بوده اند).
در بخش دیگری از این گزارش، نسبت خسارت بازار با ۲.۹ واحد افزایش (در مقایسه با ۱۰ ماهه نخست سال گذشته) به حدود۵۲.۲ درصد رسیده است.
البته در محاسبه این نسبت (حاصل تقسیم خسارت پرداختی به حق‌بیمه تولیدی برحسب درصد)، مبالغ خسارت‌های معوق، ذخایر حق‌بیمه، کارمزد شبکه فروش و هزینه‌های اداری- عمومی شرکتهای بیمه در نظر گرفته نمی‌شود.
شایان ذکر است، بررسی آمار عملکرد شرکتها و رشته های بیمه از حیث “نسبت خسارت” در این مدت ۱۰ ماهه نمی تواند ارزیابی مطلوبی از عملکرد آنها در دسترس قرار داده و فعالیت واقعی شان را نشان بدهد.
همچنین در این گزارش آمده است، ۳ رشته ‌ درمان (با ۱۰۶.۴درصد)، کشتی (با ۸۴درصد) و بدنه اتومبیل (با۵۵درصد) نسبت خسارتی بالاتر از بازار بیمه داشتند.
بر اساس این گزارش: سهم بخش غیردولتی از حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی صنعت بیمه، به ترتیب حدود ۶۸.۳و ۷۱.۱درصد و سهم ۳رشته بیمه شخص ثالث و مازاد، درمان و زندگی به ترتیب ۳۴.۶، ۱۷.۹ و ۱۶.۲ درصد از پرتفوی حق بیمه تولیدی در بازار است.
البته سهم شرکت ها و رشته های بیمه در دوره های زمانی کمتر از یک سال معمولاً با تغییرات زیادی همرراه است، لذا در تحلیل سهم از پورتفوی بازار بیمه باید این موضوع را مورد توجه قرار داد.
همچنین در طی این مدت حدود ۵۶.۷ میلیون بیمه نامه صادر و ۴۲.۶ میلیون فقره خسارت پرداخت شده و تعداد بیمه نامه‌های صادره و تعداد موارد خسارت پرداختی نسبت به ۱۰ ماهه اول سال قبل، به ترتیب ۵.۱ درصد و ۴۰.۲ درصد رشد داشته است.
رشد ۵.۱ درصدی تعداد بیمه نامه صادره بازار به واسطه رشد این تعداد در اکثر رشته های بیمه بین ۰.۱ تا ۲۹۵.۶درصد بوده است (به جز ۲ رشته مهندسی و پول در مجموع با سهم ۰.۱ درصد در بازار و کاهش ۷.۹ و ۸.۱ درصد در تعداد بیمه نامه های صادره) و رشد ۴۰.۲ درصدی تعداد موارد خسارت پرداختی بازار، بیشتر به دلیل رشد ۴۳ درصدی این تعداد در بیمه درمان با سهم عمده (۹۴.۱ درصد) از تعداد خسارتهای پرداختی بازار بیمه بوده است.
در پایان این گزارش به بررسی سهم شرکتهای بیمه در بازار پرداخته که براین اساس ۸شرکت‌ بیمه: ایران ۳۱.۷درصد، آسیا ۱۱درصد، دانا ۷.۷درصد، پاسارگاد ۶درصد، البرز۵.۷درصد، کوثر ۵درصد، معلم ۴.۱درصد و پارسیان ۳.۹درصد در مجموع ۷۵.۲ درصد از حق بیمه تولیدی بازار را به خود اختصاص داده و درصد مابقی حق بیمه، توسط ۲۰ شرکت بیمه دیگر تولید شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
Scroll to Top