تفاوت بیمه تکمیلی و بیمه کرونا

با افزایش نرخ تورم و بالا رفتن هزینه‌های درمان، تهیه بیمه جهت تامین مخارج دارو و خدمات درمانی ضروری به نظر می‌رسد. خوشبختانه در سال‌های اخیر شرکت‌های بیمه، شرایط خاص و مناسبی را جهت بهره‌مندی افراد از خدمات بیمه ارائه نموده تا افراد به راحتی قادر به جبران هزینه‌های درمانی خود باشند. با توجه به وضعیت پاندمی کرونا و هزینه‌های سنگین درمان آن شرکت‌های بیمه علاوه بر بیمه تکمیلی، بیمه کرونا را نیز ارائه می‌دهند. بسیاری از افراد از تفاوت‌های بیمه تکمیلی و بیمه کرونا اطلاعی ندارند. از این رو در ادامه مطلب به بررسی تفاوت آن‌ها و این که کدام یک بهتر است می‌پردازیم.
بیمه کرونا و بیمه تکمیلی
بسیاری از افراد با خدمات بیمه درمان تکمیلی آشنا هستند. هنگامی که نام بیمه کرونا به گوشمان می‌خورد چنین به نظر می‌آید که این بیمه با سایر بیمه‌ها به خصوص بیمه تکمیلی بسیار متفاوت است. در حالی که بیمه کرونا یکی از زیرمجموعه‌های بیمه درمان تکمیلی خانواده است و در واقع یکی از خدمات مشخص و محدود شده بیمه تکمیلی محسوب می‌شود. بیمه کرونا در شرایطی که زمان اتمام پاندمی کرونا مشخص نیست می‌تواند بسیار کاربردی باشد و جهت تامین مخارج درمان این بیماری خطرناک به خانواده‌ها کمک بسیاری نماید.

موارد تحت پوشش؛ مهم‌ترین تفاوت بیمه کرونا و بیمه درمان تکمیلی
با وجود این که بیمه کرونا زیرمجموعه بیمه تکمیلی است اما موارد تحت پوشش آن با بیمه تکمیلی متفاوت است. خدمات تحت پوشش بیمه تکمیلی به شرح زیر می‌باشد:
• هزینه‌های جراحی مربوط به سرطان، شیمی درمانی، مغز و اعصاب، پیوند کبد، کیه، ریه، قلب و مغز استخوان
• ارائه خدمات پاراکلینیکی مانند سونوگرافی، ماموگرافی، انواع اسکن، آندوسکوپی، MRI و غیره
• هزینه عمل‌های سرپایی مثل شکستگی، گچ‌گیری، لیزر و غیره
• بینایی‌سنجی، شنوایی‌سنجی، نوار عصب، قلب، تست ورزش، آلرژی و غیره
• هزینه ویزیت پزشک و دارو
• هزینه‌‌های دندانپزشکی
• هزینه‌ آزمایشات
• هزینه زایمان و درمان‌های نازایی و ناباروی
• هزینه آمبولانس
• هزینه عینک، بیماری انکساری چشم و خرید لنز طبی
از خدمات تحت پوشش بیمه کرونا نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• جبران هزینه‌های مربوط به فوت بیمار بر اثر ابتلا به کرونا
• جبران هزینه بستری در بیمارستان به دلیل ابتلا به این بیماری
با توجه به موارد تحت پوشش این دو بیمه متوجه خواهیم شد که بیمه درمانی تکمیلی خانواده و شرکتی نسبت به بیمه کرونا بسیار جامع‌تر است، بنابراین به نظر می‌رسد گزینه مناسب‌تری جهت خرید باشد.

تفاوت در نحوه دریافت بیمه کرونا و بیمه درمان تکمیلی
نکته حائز اهمیتی که جهت دریافت بیمه کرونا می‌بایست به آن توجه نمود وابسته بودن آن به بیمه تکمیلی است. بدین معنا که برای استفاده از خدمات بیمه کرونا لازم است ابتدا بیمه تکمیلی خانواده را تهیه و سپس درخواست خود را برای اخذ بیمه کرونا ثبت نمایید. هزینه این بیمه از هزینه بیمه تکمیلی جدا است و جهت استفاده از آن لازم به پرداخت مبلغی جداگانه به شرکت بیمه می‌باشد.
تفاوت در مدت بیمه‌نامه بیمه تکمیلی و بیمه کرونا
از تفاوت‌های اساسی میان بیمه تکمیلی و بیمه کرونا می‌توان به مدت زمان بیمه‌نامه اشاره کرد. مدت بیمه درمان تکمیلی یک ساله است و مطابق یک سال میزان دریافتی بیمه از افراد مشخص می‌گردد. در حالی که بیمه کرونا طرح‌های گوناگونی را دربرمی‌گیرد و در قالب طرح‌های ۳ ماهه، ۶ ماهه و یک ساله برای پوشش هزینه‌های بیماری کرونا ارائه می‌شود. البته لازم به ذکر است که همچون سایر بیمه‌ها بیمه کرونا نیز دارای زمان انتظار است و شرکت بیمه از زمان عقد قرارداد تا پایان زمان انتظار تعهدی در قبال پرداخت هزینه‌ها‌ نخواهد داشت.

بیمه درمان تکمیلی بهتر است یا بیمه کرونا؟
در خصوص تفاوت‌های بیمه درمان تکمیلی و بیمه کرونا صحبت شد. در وضعیت کنونی پاندمی کرونا که شیوع آن تلفات بسیاری را موجب شده بهره‌مندی از خدمات بیمه کرونا برای خانواده‌ها می‌تواند راه‌حل مناسبی باشد. از سوی دیگر باید به این مورد توجه کرد که بیمه درمانی تکمیلی خدمات متنوع بسیاری را دربرمی‌گیرد و از این رو گزینه بسیار مناسب و ایده‌آلی به نظر می‌رسد. علاوه بر این از برتری‌های بیمه درمان تکمیلی نسبت به بیمه کرونا می‌توان به شرایط پرداخت اشاره نمود. هزینه بیمه کرونا می‌بایست در همان ابتدا به طور کامل پرداخت گردد در حالی که بیمه تکمیلی به صورت اقساطی نیز ارائه می‌گردد.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
Scroll to Top