تلفن تماس: 02191003047

دریافت کد یکتای بیمه شخص ثالث

کد یکتا برای بیمه شخص ثالث کارکردی همچون کد ملی برای ما انسان‌ها دارد؛ بدین معنا که ما با ارائه کد ملی قادر به ثبت و اعلام اطلاعات و پشینه خودمان خواهیم بود. با ارائه کد یکتا نیز می‌توانیم اطلاعاتی را در خصوص پیشینه بیمه‌های خودرو و خسارات وارده به آن کسب کنیم.
مزیت داشتن کد یکتا حذف کاغذ از روند صدور و تمدید بیمه‌نامه می‌باشد و گامی است هر چند کوچک جهت کاهش مصرف کاغذ و نجات درخت‌ها.
کد یکتا از کجا آمد؟
طی بخشنامه‌ی بیمه مرکزی در اردیبهشت‌ماه سال ۹۹ به شرکت‌های بیمه دستور حذف نسخه کاغذی در روند صدور بیمه شخص ثالث از اول خردادماه ابلاغ شد. و از آن پس صدور آن فقط و فقط با نسخه الکترونیکی انجام می‌گیرد.
با حذف کاغذ پس از خریداری بیمه شخص ثالث پیامکی برای خریدار ارسال می‌گردد که حاوی یک کد ۱۰ رقمی می‌باشد. این کد همان کد یکتاست که مزایا و کارکردهای بسیاری دارد.

کارکرد کد یکتا چیست؟
از نظر پلیس و قوه قضائیه، کد یکتا در حقیقت همان بیمه‌نامه شخص ثالث است که هنگام جبران خسارت به ما کمک‌ می‌کند و با داشتن آن دیگر احتیاجی به ارائه نسخه کاغذی نخواهد بود و در روند کاغذبازی اخذ خسارت دچار مشکل نخواهیم شد.
با در دست داشتن این کد می‌توان به راحتی صحت و درستی بیمه‌نامه‌ را بررسی کرد. علاوه بر آن، کد یکتای خودرو نشان‌دهنده میزان خسارت پرداختی و زمان پرداخت آن از طرف شرکت بیمه به افراد زیان‌دیده ‌است.
این مورد جهت تحقیق درباره ماشینی که قصد خریدش را داریم کمک‌کننده است. زیرا کدیکتای بیمه ‌ثالث خودرو پشینیه آن در تصادفات را نشان می‌دهد و می‌تواند درستی یا نادرستی سخن فروشنده را اثبات کند.

کد یکتا را از کجا تهیه کنیم؟
کلیه بیمه‌نامه‌ها به محض صدور در سنهاب (سامانه استعلام بیمه‌نامه‌های سنهاب بیمه مرکزی) ثبت می‌گردد. در صورت خرید بیمه شخص ثالث در مدت زمان کمتر از دو ساعت پیامکی برای بیمه‌شونده ارسال می‌شود که حاوی کد ده رقمی یکتای بیمه‌نامه ثالث و لینک پرینت آن می‌باشد.
در صورت خریداری بیمه از شرکت فاقداعتبار، کد یکتا به خریدار اختصاص نخواهد یافت. بدین ترتیب روند خریداری بیمه انجام نشده‌است.
از این رو، یکی از معتبرترین روش‌های استعلام کد بیمه استفاده از سنهاب بیمه مرکزی می‌باشد. جهت این استعلام می‌بایست پس از ورود موفق به سایت اطلاعات لازم به درستی وارد گردد.
در نتیجه این استعلام می‌توان اطلاعات مربوط به خودرو، پیشینه بیمه‌نامه‌های سابق، پیشینه خسارات مربوط به حوادث و میزان تخفیف‌های مربوط به بیمه شخص ثالث را مشاهده کرد.
پس از طی این مراحل می‌توان به جای مراجعه حضوری به شرکت‌های بیمه، بیمه‌ شخص ثالث خودرو را به صورت آنلاین خریداری یا تمدید نمود.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
Scroll to Top