نحوه محاسبه بیمه شخص ثالث برای فوت‌شدگان در سیل

بیمه شخص ثالث برای فوت‌شدگان در سیل چگونه محاسبه می‌گردد؟ آیا به سرنشین خودرو که در اثر سیل فوت شده و خودرو دارای بیمه شخص ثالث بوده؛ از محل بیمه ثالث خسارت جانی(دیه) تعلق می‌گیرد و قابل پیگیری است؟ از آنجایی که راننده خودرو‌هایی که در سیل دچار حادثه شده‌اند با علم اینکه سیل قابل پیش‌بینی نیست، به هر علتی اقدام به انجام عمل مخاطره‌آمیزه نموده که همین عامل موجب سبب وقوع حادثه شده است.


از سوی دیگر بدون در نظر گرفتن نظریه‌ها که در ادامه به آن اشاره می‌شود، مطابق بند (پ) ماده 1 قانون بیمه اجباری مصوب 20/02/1395 هر نوع حادثه ناشی از وسایل نقلیه بر اثر حوادث غیرمترقبه از محل بیمه شخص ثالث قابل جبران خواهد بود.
نظریه تقصیر: چنانچه شخص در انجام اعمال خود مرتکب تقصیر و یا خطایی شده باشد مسئول خواهد بود. در حقیقت خسارت‌دیده در صورتی قادر به احقاق حق خود خواهد بود که اثبات نماید که عامل زیان، مرتکب تقصیر و خطایی شده و زیان وارده به او نتیجه مستقیم تقصیر عامل زیان باشد.
نظریه خطر: مطابق این نظریه ارتکاب تقصیر شرط مسئولیت مدنی نیست بلکه هر فردی که در اثر فعالیت خود خطرهایی ایجاد ‌کند و باعث زیان دیگری ‌شود مسئول خواهد بود و می‌بایست خسارت وارده را جبران نماید.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
Scroll to Top