پنج نکته قابل توجه در مورد بیمه شخص ثالث

تهیه بیمه شخص ثالث در ایران اجباری است. در نتیجه، مدیریت استرس در زمان مواجه با تصادفات و حوادث چالش‌های کم‌تری را در بر خواهد داشت.

در این مقاله به بیان چند نکته در خصوص بیمه شخص ثالث می‌پردازیم.

•        بیمه ثالث چیست؟

در این بیمه، شخص اول، مالک خودرو و بیمه‌گذار است. (بیمه‌گذار شخصی است که حق بیمه را پرداخت می‌کند.)

شخص ثانی، شرکت بیمه است که متعهد به جبران هزینه‌های خسارت به وجود آمده مطابق قرارداد می‌باشد.

شخص ثالث، فرد آسیب‌دیده در اثر حادثه‌ای است که راننده و خودرو دیگری در آن مقصر باشد.

•        چرا تهیه بیمه شخص ثالث الزامی است؟

با ورود خودرو به ایران لزوم ایجاد طرحی همچون بیمه شخص ثالث نیز جان گرفت. اما نخستین بار مجلس در سال ۱۳۴۷ قانون «بیمه اجباری مسئولیت بدنی مالکان وسایل نقلیه موتوری در مقابل شخص ثالث» را مطرح کرد. سال ۱۳۸۷ قانون قبلی با همین عنوان، اصلاح و قانون جدید در خصوص اجبار رانندگان به تهیه این بیمه جهت اجرا ابلاغ گردید.

در حال حاضر به طور میانگین حدود ۳۰ درصد از فروش کلی بیمه در کشور به پوشش‌های گوناگون بیمه شخص ثالث مربوط می‌باشد. آخرین تغییرات این قانون در سال ۱۳۹۷ و در زمینه چگونگی انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث صورت گرفت که در ادامه همین مطلب ذکر شده است.

•        نحوه تعیین حق بیمه ثالث

قوه قضائیه حق بیمه شخص ثالث را تعیین می‌کند اما توسط بیمه مرکزی ابلاغ می‌شود. در مرحله اول، قوه قضائیه نرخ دیه یک شخص را در ماه حرام اعلام می‌نماید. معادل یک چهلم این نرخ، مبنای حداقل سقف تعهدات بیمه شخص ثالث قرار می‌گیرد و بر همین اساس حق بیمه تعیین می‌گردد.

به عنوان مثال در سال ۱۴۰۰ نرخ دیه در ماه حرام ۶۴۰ میلیون تومان است. یک چهلم این میزان ۱۶ میلیون تومان است. بدین معنا که در صورت وقوع خسارت، بیمه شخص ثالث تا سقف ۱۶ میلیون تومان به شخص زیان‌دیده کمک خواهد کرد. چنانچه خسارت منجر به فوت شود خسارت مطابق دیه کامل (۴۸۰ میلیون تومان در ماه غیر حرام و ۶۴۰ تومان در ماه حرام) پرداخت می‌گردد.

•        نحوه انتقال تخفیف بیمه ثالث

به طور کلی تخفیف بیمه شخص ثالث به این صورت است که چنانچه راننده قانون‌مدار و محتاط باشد و یک سال را بدون حادثه بگذراند؛ هنگام تمدید بیمه شخص ثالث قادر به استفاده از مزایای «تخفیف عدم خسارت» آن خواهد بود. تا پیش از این، در صورتی که شخصی قصد فروش خودرو خود را داشت؛ می‌بایست امتیاز تخفیف سال‌ها رانندگی با کارنامه پاکش را به خریدار بعدی انتقال می‌داد.

بدین معنا که در صورت عدم استفاده شخصی از بیمه شخص ثالث در هفت سال رانندگی، در زمان فروش خودرو باید کل بیمه و تخفیف‌ عدم خسارت قابل‌توجه مربوط به آن را به خریدار جدید خودرو (که ممکن بود به همان اندازه کارنامه‌ای پاک نداشته باشد) انتقال دهد.

اما با تغییرات جدید ایجاد شده، نحوه انتقال تخفیف از خودرو محور به «راننده محور» تغییر یافته است. بر همین اساس، پس از فروش خودرو دیگر نیازی نیست نگران تخفیف‌های عدم خسارت بیمه شخص ثالث‌ باشید زیرا می‌توان این تخفیف را به خودرویی که قرار است خریداری کنید یا به اعضای درجه یک خانواده‌تان (مشروط بر آنکه بالای ۱۸ سال باشند) منتقل کنید.

•        آیا بیمه شخص ثالث شامل حال برخورد و تصادف با حیوانات نیز می‌شود؟

بله، چنانچه راننده با حیوانی تصادف کند که منجر به مرگش شود؛ خسارت تا سقف معین شده از سوی بیمه شخص ثالث پرداخت خواهد شد.

چنانچه حیوان کشته شده حلال گوشت باشد، مانند گاو و گوسفند، خسارت مطابق وزن گوشت حیوان پرداخت می‌گردد.

در صورتی که حیوان کشته شده حرام گوشت باشد، مانند سگ و گربه شناسنامه‌دار، میزان پرداخت خسارت به نظری بستگی دارد که کارشناس بیمه در مورد ارزش حیوان اعلام می‌نماید.

در خصوص حیوانات ولگردی که مالک مشخصی ندارند قانون جریمه خاصی معین نکرده‌است. یعنی نمی‌توان راننده را به دلیل حادثه جریمه و از بیمه درخواست خسارت کرد.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
Scroll to Top